اوقات شرعی
 
     

   • دسته بندی گالری

   • معرفی باغ بزرگ وکیل آباد

    " باغ بزرگ وکیل آباد "

    در غرب مشهد مقدس و در دوسوی رودخانه ای فصلی، باغی با درختان کهنسال و سربه فلک کشیده و پوشش گیاهی کم نظیرش، سالهاست چون نگینی در گردشگری این شهر درخشیده و خاطره ساز زائران و مجاوران گرانقدر بارگاه قدس رضوی می باشد.

    باغ بزرگ وکیل آباد که در قدیم و بین اهالی اطراف به "طراز وکیل آباد" شهرت داشته، در سوم آذر ماه 1348 شمسی توسط مالک وقت آن مرحوم "حاج حسین ملک" جهت استفاده ی عموم با تولیت شهردارمشهد وقف عام گردیده است.

     این باغ 70 هکتاری در تقسیمات فعلی شهر مشهد در منطقه ی 9 شهرداری واقع شده است.

    در سالیان پس از وقف و بویژه در دو دهه ی گذشته همواره خادمین شهر بهشت در شهرداری مشهد تلاش کرده اند با فراهم آوردن امکانات رفاهی گوناگون، در راستای خدمت هرچه بیشتر به بازدیدکنندگان این باغ گام بردارند.

    از جمله این امکانات می توان بطور خلاصه به موارد زیر اشاره نمود:

    فضاهای پارکینگ در ورودی های مختلف باغ

    چندین باب نمازخانه

    مجتمع های بازی کودکان

    تخت و آلاچیق جهت اتراق

    باربکیوها

    غرفه های موادغذایی

    رستوران

    سرویس های بهداشتی

    سالن ورزشی و ...

     

    واقف باغ وکیل آباد :

    مرحوم حاج حسین ملک (1351-1250) فرزند حاج محمدکاظم ملک التجار بازرگان زاده ای تبریزی الاصل بود که می توان وی را سرآمد واقفان معاصر ایران دانست . نام وی با وقفیات و بخشندگی های پرشمارش بویژه در میان اهالی خراسان به نیکی به یادگار مانده است.بخش اعظم وقفیات وی به آستان متبرک امام رضا(ع) بوده و از میزان این موقوفات همین بس که آستان قدس رضوی جهت اداره آنها سازمان مستقلی به نام "موقوفات ملک"  دارد. وی در کناروقفیات خود به آستان قدس املاک و اراضی فراوان دیگری را نیزجهت استفاده ی عموم هدیه نموده است.

    نکته ی جالب توجه اینکه چند دهه  قبل از وقف این باغ و با رضایت مالک با سخاوت آن نیز مردم از این باغ مصفا به عنوان تفریح گاهی عمومی استفاده می کرده اند.

     

    جاذبه های باغ وکیل آباد:

    . پوشش گیاهی :

    این باغ در کنار درختان کهنسال چنار،کاج،سپیدار،صنوبر،توت و... دارای انواع دیگری از درختان و درختچه ها و گل های متنوع بوده، که تنوع گونه های گیاهی آن به بیش از 300 گونه می رسد.

     

    . گونه های جانوری :

    باغ وکیل آباد سالهاست زیستگاه انواع پرندگان می باشد. ازجمله پرندگان شاخص مقیم این باغ می توان از شاه طوطی،طوطی ملنگو،مینا،جغد،انواع بلبل و سهره و ... نام برد و در کنارآن  در فصول مختلف باغ وکیل آباد به علت دارا بودن استخرها و آبگیرهای مناسب، پذیرای پرندگان گوناگون مهاجر نیز می باشد.

     

    . رودخانه ی وکیل آباد :

    از میان باغ وکیل آباد رودخانه ای فصلی می گذرد که با توجه به واقع شدن باغ در پائین دست بند گلستان، از سرزیر آن بند تغذیه کرده و در هنگام پرآبی دوچندان بر زیبایی این مکان می افزاید.

     

    .قنات موقوفه ی وکیل آباد :

    مرحوم ملک واقف باغ وکیل آباد در هنگام وقف آن ، یک رشته قنات بطول تقریبی 6 کیلومتر و با بیش از 200 میله چاه را نیز وقف نموده است . این قنات که مادرچاه آن در حوالی پل روستای حصار واقع گردیده است، داری سه مظهر(خروجی) در باغ بوده که بی شک همواره شریان اصلی حیات باغ و گونه های گیاهی آن بوده است.

     

    کوشک وکیل آباد :

    در حوالی استخر مرکزی و قدیمی باغ ، دو بنا از واقف باغ به یادگار مانده است که عمر تقریبی آنها بیش از 80 سال بوده که اکنون پس از بازسازی با کاربری موزه فعال می باشد.

     

    . مجسمه ی مرحوم ملک :

    در میان دو ساختمان قدیمی مجسمه ای برنزی از مرحوم ملک قراردارد . این مجسمه در اواخر دهه چهل به پاس خدمات وی و توسط بهمن  محصص (مجسمه ساز و نقاش) طراحی گردیده  و در کارگاهی در رم ایتالیا قالب ریزی گردیده است.

     

     

    استخرهای (قدیمی) باغ وکیل آباد :

    در کنار جاذبه های گوناگون این باغ می توان به استخر قدیمی آن درمحدوده ی مرکزی باغ و در کنار بناهای به جای مانده از واقف  و همچنین استخر مشهور به "استخر روسها" اشاره نمود .

     

    پل وکیل آباد :

    درمسیرجاده قدیم مشهد به طرقبه و بر روی رودخانه ی وکیل آباد پلی سه قوسی به همین نام قراردارد که در محدوده ی باغ  واقع شده است. تاریخ ساخت این پل به دهه ی 30 شمسی برمی گردد.

     

     

    طرح توسعه ی باغ وکیل آباد

    در سالیان گذشته و با ساعتها بازدید میدانی و کارشناسی های انجام شده توسط شرکت مشاور، طرح توسعه باغ وکیل آباد با کاربری آموزشی، فرهنگی، خدماتی و تفریحی تدوین و بخش هایی از آن  اجرا گردیده است.

     در این طرح با توجه به نیازسنجی انجام شده، موقعیت ، شرایط جغرافیایی هر محدوده و موارد دیگر امکانات گوناگونی پیش بینی گردیده است .

    پس از اجرای کامل این طرح ضمن افزایش مساحت باغ به بیش از 100 هکتـــار، مجموعه به چند باغ با نامهای زیر تفکیک می شود.

    باغ هنرمندان / باغ خورگشت / باغ بانوان / باغ صخره ای / باغ شب / باغ دانش آموزی / باغ پرتوی و باغ گلستان

    در این باغ ها با توجه به کاربری درنظر گرفته شده امکانات گوناگونی پیش بینی گردیده که در سالیان اخیر بخش هایی از آن اجرا گردیده و مابقی نیز در حال اجرا می باشد.

تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط پورتال منطقه نه شهرداری مشهد انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد