دوشنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۱ ۰۰:۰۰ ۳۶۹۹
طبقه بندی: سایر
چچ
2b7Yp9ix2YMg2K7ZiNix2LTZitiv2Jsg2KjYstix2q/Yqtix2YrZhiDZvtin2LHZgyDZg9mI2YfYs9iq2KfZhtmKINmF2LTZh9iv

پارک خورشید؛ بزرگترین پارک کوهستانی مشهد

<p>پارک خورشید بزرگترین پارک کوهستانی مشهد، با 7 سایت و قسمت های مختلف یادگاری از گذشته و طبیعت سالم این شهر است.</p>

پارک خورشید بزرگترین پارک کوهستانی مشهد، با 7 سایت و قسمت های مختلف یادگاری از گذشته و طبیعت سالم این شهر است.
نام قبلی آن پارک جنگلی نه دره بوده اما از آنجا که شاخص اصلی آن کوه است و از لحاظ ارتفاعات کاملا منحصر به فرد، لفظ جنگلی آن به کوهستانی تبدیل شده است.
هرچند تاکنون استقبال از این مجموعه کوهستانی آنهم در سالهای اولیه احداث آن چشمگیر بوده و جای خود را بین دوستداران طبیعت و کوهنوردان باز کرده اما برای معرفی جامع تر این مجموعه و اطلاع از برنامه های آینده مسؤلین برای پارک پای صحبت مدیریت پارک خورشید وحید خندان دل می نشینیم.
پروژه پارک خورشید از چه زمانی آغاز شده است؟
از سال 88 این پروژه اجرایی شد که تا کنون اعتباری بالغ بر 40 میلیارد ریال از بخش های مختلف برای آن تامین شده است. محدوده آن در جنوب غربی شهر مشهد با وسعتی نزدیک بر 400 هکتار، در حوزه شهرداری منطقه 9 و انتهای بلوار هاشمیه می باشد که از این حیث بزرگترین پارک کوهستانی در این شهر می باشد.
مهمترین فعالیتهایی که در این مجموعه انجام شده است تا کنون چه بوده است؟
از اوایل این کار با مشکلاتی در رابطه با ساخت و ساز های غیر مجاز در این منطقه مواجه بودیم که برای مقابله با آنها فنس کشی، دیوار کشی حریم پارک و کاشت درخت در پشت دیوارها را به منظور جلوگیری از تصرف اراضی پارک به متراژ بیش از هفت هزار متر انجام داده ایم، همچنین جهت بررسی ایرادات از دو سال و نیم پیش شروع به نقشه برداری از منطقه کردیم و مباحث حقوقی با مردم در رابطه با اراضی نیز از همان زمان شروع شد.
29 هزار متر مربع از مسیر های اصلی نیز به لحاظ سختی راه و توپوگرافی آن برای رفت و آمد مناسب نبود جاده سازی و آسفالت شده است.
این پارک چه خدماتی را به شهروندان عرضه می نماید؟
وحید خندان دل می گوید: پارک خورشید مجموعه ای برای تمام افراد است به همین جهت است که احداث مجموعه کامل ورزشهای ساحلی نیز مد نظر قرار گرفت و زمین های فوتبال و والیبال ساحلی و زمین کبدی برای اولین بار در شهر مشهد به صورت کاملا استاندارد و رایگان ساخته شد.
همچنین تجهیز زمین های ورزشی به میز پینگ پنگ و فوتبال دستی، احداث 3 زمین بازی کودک با تجهیز به وسایل کاملا ایمن و نصب وسایل بازی در کل عرصه به صورت پراکنده در اطراف آلاچیق ها و در کنار محل استراحت خانواده ها، تعداد بالغ بر 50 عدد باربیکیو با اشکالی مناسب برای زیبا سازی محیط، احداث بیش از 100 عدد سکو، مخزن 50 متر مکعبی آب بهداشتی و پارکینگ برای مجموعه فراهم شده است.
برای استفاده از حداکثر انرژی موجود در محیط طبیعی چه اقداماتی انجام داده اید؟
مدیر پارک خورشید با اشاره بر احداث بیش از 85 دستگاه آلاچیق و نوع روشنایی آنها می گوید: در آلاچیق ها از سیستم سولار خورشیدی با لوکس نوری مناسب برای راحتی استفاده کنندگان بهره برده ایم و در راستای بهینه سازی و استفاده از انرژی های نو و سازگار با محیط زیست نیز اقدام به تامین روشنایی سرویس های بهداشتی با انرژی سولار خورشیدی با سیستم هوشمند (سولار تراکر و چشم هوشمند پی آی آر) با اعتبار 40 میلیون ریال نموده ایم.
خندان دل در پاسخ به اینکه بیشترین مراجعه کنندگان در چه زمانهایی هستند، می گوید:
علاوه بر مناظر زیبای این منطقه در شبهای تابستان و روزهای برفی، در این پارک هر هفته دو فضا مورد استفاده عموم قرار می گیرد. یکی از این فضاها با مساحت بالغ بر 4 هزار متر مربع در روزهای جمعه به منظور پرواز بادبادکها بوده و فضای دیگر با مساحت 3 هزار متر مربع جهت استراحت و اجرای مراسم مختلف کوهنوردان است.
مدیر بزرگترین پارک کوهستانی مشهد از روزهای پنجم تا سیزدهم فروردین ماه امسال که تعداد مراجعین بیش از ده هزار و 600 نفر بودنند می گویدو می افزاید: به منظور جذب و ماندگاری بیشتر شهروندان اقدام به ساخت و نصب مجسمه هایی از حیوانات والمان های مختلف به صورت سنگی نموده ایم که در زیبا سازی محیط پارک نقش مهمی دارند.
این مقام مسول در رابطه با برنامه های آینده پارک خورشید بیان می کند: در حال حاضر باید به سمتی پیش برویم که اکو پارک ها را افزایش دهیم در همین راستا احداث باغ پرندگان، باغ وحش، پارک حشره شناسی، پارک ورزش، پارک غذا و افزایش ساختارهای چوبی و المان های سنگی و همچنین محیطی برای پرورش آهو نیز مد نظر است.
خندان دل در رابطه با ایجاد و راه اندازی تله کابین نیز خبر خوش می دهد و می افزاید: هم اکنون مطالعات انجام شده و در مرحله جذب سرمایه گذار برای اجرا می باشد.
مدیر پارک خورشید با اشاره به اعتبار سال 91 که مبلغی بالغ بر 30 میلیارد ریال است می گوید: پروژه تونل انرژی، احداث پیست دوچرخه سواری، مرمت و احداث راه های ارتباطی، محوطه سازی و افزایش فضای سبز، تامین روشنایی، احداث تپه پیامبران و دریاچه از برنامه های آینده است که در صورت تامین اعتبار اجرایی خواهند شد.
در پایان وحید خندان دل در پاسخ به اینکه آیا پارک جاذبه دیگری در آینده خواهد داشت می گوید؟
علاوه بر احداث پلکان بابا کوهی به همراه آبنمای وسط پلکان که از بالای کوه آب و برق به پایین امتداد دارد، از جاذبه های دیگر پارک باقی ماندن محیطی بکر و طبیعی است که برای این منظور در راههای درونی پارک از تراشه آسفالت به جای آسفالت کشی استفاده شده است.
جذابیت دیگر بزرگترین پارک کوهستانی مشهد، نصب49 عدد میل پرچم با ارتفاع 12 و 18 متری به همراه پرچم هایی با رنگ های متفاوت در بالای قله های مختلف پارک است که به زودی نیز برای هویت دادن به قله ها نام هایی برای هریک از آنها در نظر گرفته خواهد شد.

 src=/parameters/zone9/upload/image/IMG_2873.jpg

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.6541433334351
Qt: 1.4873778820038