یکشنبه, ۲۰ فروردین ۱۳۹۱ ۰۰:۰۰ ۹۲۷
طبقه بندی: سایر
چچ
2LHZgdi5INmF2LTZg9mEINi32LHYrSDYqtmB2LXZitmE2Yog2K7Zitin2KjYp9mGINmH2KfZiiDYtNmH2LHZgyDYtdin2KjYsSDYqNinINmH2YXZg9in2LHZiiDYs9in2LLZhdin2YYg2YfYp9mKINiv2YjZhNiq2Yo=

رفع مشکل طرح تفصیلی خیابان های شهرک صابر با همکاری سازمان های دولتی

<p>خانه های محقر در دل کوه، کوچه های شلوغ، پساب های کثیف، زمین های رهاشده پر از زباله، کودکان پابرهنه با صورت های سالک زده، مردم محروم با چهره هایی آفتاب سوخته مهم ترین مشخصه این نقطه از شهر مشهد است که در گوشه ای از پایتخت معنوی ایران و دومین کلانشهر مذهبی جهان، با عمری بیش از 30سال قرار گرفته است .</p>

خانه های محقر در دل کوه، کوچه های شلوغ، پساب های کثیف، زمین های رهاشده پر از زباله، کودکان پابرهنه با صورت های سالک زده، مردم محروم با چهره هایی آفتاب سوخته مهم ترین مشخصه این نقطه از شهر مشهد است که در گوشه ای از پایتخت معنوی ایران و دومین کلانشهر مذهبی جهان، با عمری بیش از 30سال قرار گرفته است . شهرکی که به دلیل بافت اشتباه اولیه و نداشتن طرح تفصیلی و همچنین دارابودن معابر تنگ و تاریک و خاکی و وجود سکونتگاه های غیر رسمی و ارزان قیمت به مکانی برای مهاجرت تبدیل شده است، به گونه ای که این شهرک در حال حاضر در گرداب مشکلات بزرگی در حوزه های اجتماعی ، فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و.. گرفتار آمده است.
مشکل اصلی شهرک صابر، ابلاغ نشدن طرح تفصیلی
همه این مشکلات در حالی است که شهرک صابر سال هاست بخشی از منطقه9 محسوب می شود و با وجود اینکه بخشی از بافت شهری به شمار می آید، حتی از بسیاری از امکانات اولیه محروم است. برای رفع معضلات موجود مدیر کل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی ، معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد و شهردار منطقه9 همراه با جمعی از مسئولان شهری از این شهرک بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه9، شهردار منطقه در این بازدید به جمعیت 20 تا 30 هزار نفری شهرک صابر اشاره کرد و گفت : مشکل اصلی این شهرک نداشتن پروفایل شهری و طرح تفصیلی است.
محسن گل مشکی با تاکید بر ساماندهی و بهسازی شهرک صابر ، اضافه کرد: از آنجایی که این شهرک جزو بافت شهری محسوب می شود، باید دارای طرح تفصیلی باشد که متاسفانه سازمان زمین و مسکن با وجود اینکه از 10 سال پیش این طرح را در شهرک یاد شده تهیه کرده، هنوز ابلاغی در این مورد به شهرداری نشده است.
به گفته وی تمام ساختمان های ساخته شده در شهرک صابر غیر مجاز هستند که با یک زلزله خفیف ، احتمال خسارت بالا در آن ها زیاد خواهد بود.
گل مشکی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: از طرفی جاری شذن پساب های کثیف منازل مسکونی در کوچه ها و خیابان های شهرک به دلیل اجرایی نشدن طرح اگوست.
شهردار منطقه9 مشهد ادامه داد: از 3سال گذشته به شرکت آب و فاضلاب استان اعلام کرده ایم که مسئولان شهری این منطقه بدون پرداخت هیچ اعتباری به شهرداری، آمادگی همکاری با این شرکت را برای اجرای طرح اگو در شهرک صابر دارند.
وی تاکید کرد: در صورتی که سازمان زمین و مسکن طرح تفصیلی این شهرک را به شهرداری مشهد ابلاغ کند و شرکت آب و فاضلاب هم طرح اگو را در این نقطه شهری اجرایی کند، طی 3 تا 4 سال آینده مشکلات شهرک صابر به طور کامل حل خواهد شد.
این مقام مسئول همچنین به خرید و فروش مواد مخدر و اعتیاد گسترده در این شهرک اشاره کرد و اظهار داشت : مردم کالبد شهر را چیز دیگری می خواهند و وجود این معضلات با این گستردگی بعد از گذشت 33 سال از انقلاب ، برازنده پایتخت معنوی ایران نیست.
به گفته وی برای کاهش ناهنجاری های اجتماعی در این شهرک باید بخشی از زمین های محل یادشده خریداری شود و با حمایت استانداری این گونه مکان های نازیبا از دل شهرک صابر جدا شود.
وی اضافه کرد : خود اهالی شهرک صابر هم آمادگی همکاری با متولیان را دارند که اگر تراکم معقول به شهروندان این منطقه داده شود و توانمندسازی شوند در برطرف کردن مشکلات شهرک اقدام خواهند کرد.
گل مشکی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اقدامات صورت داده شهرداری منطقه9 در شهرک صابر طی چند سال اخیر ، توضیح داد: آسفالت معابر ، دیوارکشی بخش هایی از شهرک برای جلوگیری از پیشروی ساخت و ساز ،معدوم کردن فضاهای ایجادکننده سالک، بهسازی معابر، ایجاد کانال هایی برای خروج آب باران و جلوگیری از جاری شدن سیلاب ، تعویض نام خیابان ها و... از جمله اقدامات انجام شده در این منطقه است.
وی تاکید کرد : شهرداری این منطقه در صورت همکاری سایر نهادها ، آمادگی کامل را برای بهسازی و برطرف شدن مشکلات شهرک صابر دارد.
تاکید بر جمع آوری روستای گاش
شهردار منطقه 9 در ادامه بازدید از روستای گاش، این مکان را یکی از پایگاه های فساد و دزدی معرفی کرد و گفت : در این محل که فاصله چندانی با شهرک صابر ندارد، دخمه هایی مشاهده می شودکه تعدادی از افراد خلافکار فعالیت های خود را به دور از چشمان نیروهای انتظامی در آنجا عملیاتی می کنند.
گل مشکی تصریح کرد : از این نهاد درخواست می کنیم برای برقراری امنیت بیشتر در شهرک صابر و این روستا گشت هایی را در بازه های زمانی مختلف راه اندازی کند.
وی با تاکید بر جمع آوری روستای گاش از این منطقه اضافه کرد، از قوه قضائیه درخواست می کنیم که اجازه قانونی را برای جمع آوری این روستا صادر کند. چرا که در صورت اجرایی شدن آن بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
شهرک صابر نیازمند نگاه جدی مسئولان است:
در ادامه این بازدید، معاون دادستان با اشاره به مشکلات موجود در شهرک صابر ، تاکید کرد: این شهرک نیازمند نگاه جدی از سوی مسئولان و متولیان است.
حجت الاسلام و المسلمین شریعتی مقدم با تاکید بر به کارگیری مردم شهرک یاد شده در رفع مشکلات موجود، عنوان کرد:باید از شهروندان این شهرک دعوت کنیم و ستادی تشکیل دهیم تا خود مردم برای رفع مشکلات اقدام کنند و سایر دستگاه ها هم همکاری لازم را انجام دهند.
وی ادامه داد: مهم ترین مسئله حال حاضر در این شهرک پیشگیری است که بعد از این بازدید ، کمیته های مربوط با همکاری استانداری برای رفع معضلات تشکیل خواهد شد تا برنامه مدونی در آینده اجرایی شود.
نماینده مستقیم برای رفع مشکلات شهرک صابر فرمانداری است.
مدیر کل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه بازدید از شهرک صابر بر رفع مشکلات فرهنگی و اجتماعی این شهرک تاکید کرد و گفت: نماینده مستقیم برای رفع مشکلات شهرک یاد شده ، فرمانداری مشهد است.
وحید موسویان افزود : اصل موضوع همکاری است که برای رفع مشکلات و تامین اعتبار پیگیری خواهم کرد.
حضور معتادان ، بزرگترین مشکل اجتماعی شهرک
در این بازدید اهالی شهرک صابر در گفتگو با مسئولان ، با اشاره به خانه های مواد مخدرفروشان ، از مسئولان خواستند تا علاوه بر رفع این مشکلات و برقراری امنیت به بحث آبگرفتگی ها ، آسفالت کوچه ها، ارائه اسناد رسمی به جای سندهای قولنامه ای و ... توجه کنند.
همچنین چند نفر دیگر از اهالی آمادگی خود را برای واگذاری زمین ها و خانه های مسکونی شان در ازای دریافت پول یا محلی برای زندگی اعلام کردند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.8122706413269
Qt: 1.6796355247498