20°C 
اوقات شرعی
 
     
   • بخشهای خبری

   •  
    منبع خبر : اداره روابط عمومی منطقه 9 شهرداری مشهد
    تعداد بازدید: 49
    کد: 130764
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۴/۲۲

    مدیر بوستان خورشید گفت: مراقب حیات مشهد باشم

    سالارپیشه با بیان اینکه چهارشنبه سوری سال گذشته عده ای از شهروندان چند اصله درخت را به راحتی آتش زدند، توضیح می دهد: از اردیبهشت سال جاری دو مرتبه آتش سوزی ،حدود 3 هزار متر از این مرتع ارزشمند را سوزاند.
    مدیر بوستان خورشید گفت: مراقب حیات مشهد باشم

    مدیر بوستان خورشید، با اشاره به اینکه از اردیبهشت ماه تاکنون دو مرتبه آتش سوزی در این بوستان داشته ایم، میگوید بوستان خورشید با 843هکتار مساحت حدود چهار برابر پارک ملت در جنوب مشهد و مجاور کمربند سبز قرار گرفته که شامل ارتفاعات  نه دره  قدیم است.
    سالارپیشه با بیان این مطلب تأکید میکند: بوستان خورشید به عنوان بخشی از رشته کوه های هزار مسجد دارای گونه های گیاهی متنوع و نادری است که شاید تاکنون تعداد حدود 400 گونه درختچه ای و بوته ای از این دست در این بوستان شناسایی شده است که برخی در آسیا و خاورمیانه تک هستند.
    این مسئول با اشاره به اینکه حفظ این تنوع ژنتیکی یک وظیفه خاص است،خاطر نشان می کند: کسانی که از این بوستان استفاده میکنند، باید مراقب گیاهان مرتعی باشند. مسائلی که باید در این بوستان رعایت شود، یکی بحث ایمنی است که شهروندان باید مراقب خود و فرزندانشان در محیط کوهستانی این بوستان که دره و تغییر شیب های مختلفی را دارد، باشند. در مرتبه بعدی ،خودروهایی که در فضای کوهستانی این بوستان حرکت می کنند، باید سرعت مطمئنه داشته باشند و شهروندان باید مراقب باشند که به این گنجینه نادر سبز مشهد آسیب و خدشه ای وارد نکنند.
    وی با بیان اینکه سالانه صرفاًبرای نگهداری فضای سبز بوستان خورشید 3/5 میلیارد هزینه میشود که به این مبلغ باید هزینه های عمرانی، کاشت درختان جدید و موارد دیگری را اضافه کرد،اظهار می کند: شهروندان باید مانند حیاط منزل خود از این بوستان مراقبت کنند زیرا در فصل گرم احتمال آتش سوزی در بوستان بسیار زیاد است.
    سالارپیشه با بیان اینکه چهارشنبه سوری سال گذشته عده ای از شهروندان چند اصله درخت را به راحتی آتش زدند، توضیح می دهد: از اردیبهشت سال جاری دو مرتبه آتش سوزی ،حدود 3 هزار متر از این مرتع ارزشمند را سوزاند.
    وی بیان می کند: شاید 20 سال طول بکشد تا بتوانیم از سایه درختی استفاده کنیم و در طی این سا لها محدودیت آبیاری، تأمین مواد آلی و خاک مناسب و هزینه های بسیار دیگری را برای حفظ این درختان انجام می دهیم، و در این راستا و با وجود این هزینه ها خواهشم این است که شهروندان به جای رعایت نکردن نکات ایمنی و آسیب رساندن به مراتع و درختان مانند بسیاری ان جی او (NGO ) ها که در این بوستان درخت می کارند، رفتار کنند و به جای خسارت زدن به حیاط مشهد به فکر توسعه و احیای آن باشند که این برای تنفس هوای سالم بهتر خواهد بود.
    این مسئول با بیان اینکه در فصل اردیبهشت گیاهان علفی رو به زردی میگذارند و مستعد آتش سوزی هستند، می گوید: «جریان باد می تواند تأثیر بسزایی در توسعه آتش داشته باشد و در برخی موارد در چند دقیقه حریق به بیش از دو هزار متر مراتع و درختان آسیب می رساند. » این مسئول علت آتش سوزی های اخیر این بوستان را آتش روش کردن در محلهای رویش فضای سبز و گیاهان علفی و استعمال سیگار بیان کرد و یادآور شد: «شانس آوردیم که این موارد آتش سوزی در مساحتی از پارک رخ داد که گونه درختی در آن وجود نداشت وگرنه خسارات وارده و سرعت حریق چند برابر می شد و شاید اطفای آن بسیار سختتر می شد.
    وی با بیان این مطلب که در سطح بوستان بنرهای زیادی نصب شده است که تذکرات ایمنی لازم را می دهد، توضیح می دهد: «روشن کردن آتش در قسمت هایی به جز محل های باربیکیو و محل های مخصوص روشن کردن آتش ،در این بوستان کوهستانی ممنوع است. قلیان کشیدن ممنوع است و انداختن ته سیگار در بین علف های مرتع نیز سبب ایجاد حریق می شود.
    این مسئول با اشاره به این موارد از شهروندان خواستار می شود: «برای حفظ ایمنی خود و فرزندا ن و بهره مندی بیشتر از بوستان خورشید موارد ایمنی را رعایت کرده تا دیگر در فصل گرم سال شاهد آتش سوزی که علاوه بر خسارت به گیاهان هزینه های بسیاری به بار خواهد آورد و به ضرر خود شهروندان است، نباشیم.

    تعداد بازدید: 49
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط پورتال منطقه نه شهرداری مشهد انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد