اوقات شرعی
 
     

   • دسته بندی گالری

   • پارک جنگلی وکیل آباد

    یکی از پارک های وسیع و قدیمی شهر مشهد، پارک جنگلی وکیل آباد است که در هشت کیلومتری شمال غرب شهر مشـهد قرار دارد.

    بلوار عریض و بسیار زیبای وکـیل آباد، میدان آزادی را به پـارک جنگلی وکیل آباد متصل می نماید.

    پارک جنگلی وکیل آباد مشهد را در گذشته به نام میرطراز یا بـاغ وکیل آباد می شناختند. در سـال ۱۳۴۸ هجری شمسی ، این پارک توسط مالک آن، آقای حسین ملک، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری شهر مشهد واگذار شد و اکنون در محـدوده خدماتی شهرداری منطقه ۹ این شهر قرار دارد.

    مرحـوم حاج حسین ملک (1351-1250) فرزند حاج محمدکاظم مـلک الـتـجار بـازرگان زاده ای تبریزی الاصل بود که می توان وی را سرآمد واقفان معاصر ایران دانست .

     نام وی با وقفیات و بخشندگی های پرشمارش بویژه در میان اهالی خراسان به نیکی به یادگار مانده است.بخش اعظم وقفیات وی به آستان متبرک امام رضا(ع) بوده و از میزان این موقوفات همین بس که آسـتان قـدس رضـوی جهت اداره آنها سازمان مستقـلی به نام "موقـوفات ملک"  دارد. وی در کنار وقـفیات خود به آستان قدس املاک و اراضی فراوان دیگری را نیزجهت استفاده ی عموم هدیه نموده است.

    نکته ی جالب توجه اینکه چند دهه  قبل از وقف این باغ و با رضایت مالک با سخاوت آن نیز مردم از این باغ مصفا به عنوان تفریح گاهی عمومی استفاده می کرده اند.

    باغ وکیل آباد به علت قدمت و انبـوهی از درختان کاج، چنار ، سرو و قرار گرفتن در دره ای با صفا و خوش آب و هوا و همچنین نهرهای متعددی که در آن جاری است از قدیم ، مورد توجه ساکنین شهر و مسافران بوده است.

    ایمن سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخرها، پارکینگ، بدنه سازی و دیوار حائل، احداث پل، ساخت ۶۰ سرویس بهداشتی، کف سازی و پیاده رو سازی، پله ‌های متعدد، گلخانه و باغ گیاه شناسی تنها بخشی از فعالیت هایی هستند که در سال‌های گذشته در پارک جنگلی وکیل آباد انجام شده اند. این پارک زیبا علاوه بر اینکه هر هفته تعداد زیادی از شهروندان مشهدی را به سمت خود می کشاند، از زائرین حـرم امـام رضا (ع) نیز میزبانی به عمل آورده تا آنها نیز بتوانند ساعات و ایام خوشی را در این پارک سپری نمایند.

    در صورتی که تمایل دارید به شهر مشهد سفر و از مکان های دیدنی آن بازدید کنید به شما توصیه می کنیم که حتما از پارک وکیل آباد نیز دیدن نمایید.

     

تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط پورتال منطقه نه شهرداری مشهد انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد